Президент проголосив 2017 рік Роком Української революції 1917 — 1921

22 січня 2016 року, у День Соборності України, Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років». Про це повідомляє прес-служба Українського інституту національної пам’яті.

22 січня 1918 було підписано IV Універсал Центральної ради, який утверджував незалежність нашої держави — Української Народної Республіки.

«Це саме про ті часи, коли український народ поставив на порядок денний своє право на незалежне життя. Коли ми окреслили своє місце на політичній карті Європи», – сказав у зверненні Президент.

Саме тому важливим є вшанування на державному рівні 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років. Згідно з цим, 2017 рік проголошено Роком Української революції 1917 – 1921 років.

Одну з ключових ролей у вшануванні Указ віддає Українському інституту національної пам’яті, який разом із Національною академією наук України та представниками громадськості розробить Перелік найважливіших пам’ятних дат і визначних діячів Української революції 1917 – 1921 років.

Сьогодні ми повинні пам’ятати, що наша незалежність має сторічну тяглість, нагадав історик, Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович:

«Цей Указ – елемент віднайдення Україною себе в минулому. Тяглість поколінь борців за незалежність України тепер підтверджена не тільки Законом «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», а й цим Указом, «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917–1921 років». Ці два документи – свідчення переосмислення витоків української державності».

Указом передбачено цілий комплекс заходів із вшанування пам’яті подій початку ХХ століття. Зокрема, планується встановлення пам’ятників і пам'ятних знаків, проведення тематичних виставок архівних документів, речових пам’яток і фотоматеріалів, а також оновлення діючих експозицій музеїв, публікація наукових праць, збірок документів і матеріалів, енциклопедичних, довідкових та інших видань, присвячених 100-річчю подій Української революції 1917 – 1921 років.

Президент України доручив вжити заходів із метою завершення проектування та спорудження в столиці монумента Соборності України та його урочистого відкриття до 100-річчя проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня 2019 року.

Також має бути опрацьоване питання віднесення території урочища Аскольдова могила у Києві до заповідної території. У Черкаській області на території філії «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» облаштують місця, пов’язані з подіями 1917 — 1921 років.

Історик підкреслив: «На початку 20 століття світ побачив суверенну державу – Україну, якій не судилося вистояти у світовому військовому катаклізмі. Проте визвольний рух за відновлення державності не спинився, і, врешті, досяг мети: Україна знову стала незалежною. З 1991 року – назавжди».

«Зараз важливо пояснювати українцям і світу, що Україна — держава з давньою історією, яка постала в результаті боротьби, а не просто утворилася після розвалу Радянського Союзу. Навпаки – союз розпався через діяльність визвольного руху українського та інших народів», — нагадав В’ятрович.

Тому Український інститут національної пам’яті нагадує ключові сім дат:

22 січня 1918 року – проголошення незалежності Української Народної Республіки;

15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України;

30 червня 1941 року – проголошення Акту відновлення української державності;

16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України;

1 листопада 1918 року – день «Листопадового чину» повстання у Львові, в результаті якого постала Західноукраїнська Народна Республіка;

24 серпня 1991 року — проголошення Акту незалежності України.

1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.

Кiлькiсть переглядiв: 153